fallback

Тръмп: Предупредих Путин да не се намесват в изборите ни

Според американския президент обаче САЩ вече не са "мишена" на Русия

08:05 | 19.07.18 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Американският президент Доналд Тръмп е предупредил руския държавен глава Владимир Путин в личен разговор, че САЩ няма да търпят бъдеща намеса в изборите. Той го е уведомил, че това е неприемливо, заяви Тръмп в интервю за CBS News. Всички политически лагери в САЩ критикуват президента за отношенията му с Путин в понеделник на срещата си в Хелзинки. Те поставят под въпрос и твърдостта на Тръмп спрямо него.

Фактът, че Тръмп не застана ясно и еднозначно зад констатациите на американските разузнавателни агенции за намесата на Русия, предизвика вътрешнополитическо напрежение. Демократите и републиканците го разкритикуваха сериозно, а някои обявиха Тръмп в "предателство".

ЦРУ и други агенции приемат, че Русия се е намесила в президентските избори през 2016 г., включително чрез хакерски атаки. Не в понеделник до Путин, а едва ден по-късно у дома, Тръмп каза, че приема тези заключения. Той се бил объркал при изказването си по време на пресконференцията с Путин, когато заяви, че не вижда причина Русия да се е намесила в изборите.

Когато Тръмп беше попитан от CBS  в сряда дали държи лично Путин отговорен за намесата, той каза: „Аз бих го направил, защото той ръководи страната". В изявлението си от вторник той подчерта, че не само руснаците могат да са отговорни за намесата. „Биха могли да бъдат и други хора. Има много хора там", казва Тръмп.

Няколко часа преди интервюто си с CBS американския президент отново предизвика объркване, когато не се съобрази с предупрежденията на разузнавателните си служби срещу кибератаките от Русия. На въпроса дали Русия все още действа срещу САЩ в това отношение, след заседание на кабинета Тръмп отговори с краткото "не". Това твърдение е в пряко противоречие с изявленията на ръководителя на разузнаването Дан Коутс. Той каза през миналата седмица, че най-агресивният външен фактор е Русия.

Междувременно демократите настояват преводача на Тръмп да свидетелства пред Конгреса за разговора на четири очи. Преводачът и нейните бележки биха могли да предоставят важна информация за съдържанието на разговорите на двамата лидери, заявиха редица демократи в сряда.

Роберт Менендес например обяви пред MSNBC, че стартират "масирани усилия", за „да се разбере какво се е случило". Сенаторът Жан Шйхън заяви, че изслушването на преводача може да помогне на членовете на парламента и на американското общество да научат "точно какво е било обсъдено и решено от името на САЩ".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:41 | 13.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още